شفقنا ورزشی – مقررات انضباطی فیفا قابل اعمال بر مسابقات داخلی نیست و آنچه که در مقررات انضباطی فیفا مورد تاکید قرار گرفته است آن است که مقررات داخلی انضباطی باید مطابق با مقررات انضباطی فیفا باشد.

به گزارش شفقنا ورزشی، در ترجمه‌ای که از جدیدترین نسخه آیین‌نامه انضباطی فیفا در سال ۲۰۱۹ منتشر شد(اینجـا بخوانیـد)، یکی از موضوعات محوری که در این گزارش به آن پرداخته شده، این پرسش است که آیا مقررات کد انضباطی فیفا بر مقررات ملی قابل اعمال است؟ و در تیتر عنوان شده که فیفا به این پرسش چنین پاسخ داده که “آیین‌نامه فیفا در لیگ هم باید اجرا شود”. اما همان طور که سخنگوی فیفا در پاسخ به ایمیل خبرنگار اعلام نموده است، فدراسیون‌ها باید مقررات داخلی خود را با مقررات انضباطی فیفا هماهنگ کنند و نه آن که عیناً مقررات فیفا در مسابقات داخلی اجرا شود.

خبرورزشی در ادامه نوشت: برای مشخص شدن دقیق‌تر این موضوع و پاسخ به این پرسش که آیا مقررات انضباطی فیفا در مسابقات داخلی اجرا می‌شود یا خیر، باید به بند ۱ ماده ۲ مقررات انضباطی فیفا رجوع شود.

ترجمه این ماده، ارائه شده در گزارش منتشر شده اولیه به این صورت است:
ماده ۲: محدوده کاربرد: قانون اساسی
۱) این آیین‌نامه اطلاق می‌شود به تمامی بازی‌ها و رقابت‌هایی که توسط فیفا سازمان‌دهی می‌شود و همین‌طور رقابت‌ها و مسابقاتی که در فدراسیون‌های فوتبال سازمان‌دهی می‌شود اما تحت صلاحیت کنفدراسیون‌ها و یا انجمن‌ها نیستند، مگر این‌که در همین دستورالعمل‌ها مشخص شود.

اما این ترجمه ارائه شده اشتباه است و همین موضوع باعث تحلیل اشتباه شده است.

ترجمه صحیح ماده ۲:
ماده ۲: محدوده کاربرد: حقوق ماهوی
۱) این آیین‌نامه اطلاق می‌شود به تمامی بازی‌ها و رقابت‌هایی که توسط فیفا سازمان‌دهی می‌شود و به بازی و رقابت‌هایی در فوتبال که تحت صلاحیت کنفدراسیون‌ها و یا فدراسیون‌ها نیستند، مگر آنکه غیر از این در مقررات پیش‌بینی شده باشد.

در گزارش منتشر شده، این ماده به گونه‌ای ترجمه شده است که مسابقات ملی، تحت شمول این آیین‌نامه قرار می‌گیرد. اما با توجه به ترجمه صحیح متن این ماده، مشخص است که این مقررات فقط برای مسابقات بین‌المللی که فیفا برگزارکننده آن است اعمال می‌شود و در خصوص مسابقات در کنفدراسیون‌ها و فدراسیون‌ها، قوانین جداگانه‌ای اعمال می‌شود. برای مثال کنفدراسیون فوتبال آسیا تصمیمات خود را بر پایه مقررات انضباطی ای‌اف‌سی اتخاذ می‌نماید و همین طور هر فدراسیون، رسیدگی‌های انضباطی مربوط به مسابقات داخلی خود را براساس مقررات انضباطی داخلی اعمال می‌نماید.

نتیجتاً مقررات انضباطی فیفا “قابل اعمال” بر مسابقات داخلی نیست و آنچه که در مقررات انضباطی فیفا مورد تاکید قرار گرفته است آن است که مقررات داخلی انضباطی باید مطابق با مقررات انضباطی فیفا باشد و این تطابق به معنی قابل اعمال بودن مقررات فیفا در مسابقات داخلی و یا یکسان بودن مقررات انضباطی داخلی و فیفا نیست. همان‌طور که در ماده ۷۱ مقررات جدید انضباطی فیفا تاکید شده است، فدراسیون‌ها باید مقررات انضباطی خودشان را با “اصول کلی” این آیین‌نامه مطابق سازند و نه آن که مقررات فیفا را در مسابقات داخلی اعمال نمایند.

انتهای پیام

sport.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here